Az Esterházy Art Dating kiírására 192 pályázat érkezett. A kuratórium húsz művészt választott ki, hogy koncepciójukat a kurátorok elé tárják a március 11-i rapid randin.
Az Együtt a Művészetért Egyesület és az Esterházy Magyarország Alapítvány közös programjában így Ádám Zsófia, Barakonyi Zsombor, Cseh Lili, Dobokay Máté, Fábián Erika, Gaál Kata, Gergely Réka, Hajgató Terézia, Hardi Ágnes, Horváth Csaba, Horváth Lóczi Judit, Juhász Nóra, Kádár Emese, Kicsiny Martha, Koleszár Kata, Körösi Viktória, Kusovszky Bea, Szabó Károly, Szabó Klára Petra és Szlávik Barbara vehet részt. Ők húszan a The Space Galériában tízszer negyedórában bemutathatják majd be terveiket a jelenlévő tíz, művészettörténetben és művészeti projektek megvalósításában jártas kurátornak.
Egymáshoz illeszkedő művészeti célok, korábbi szakmai útjuk vagy személyes szimpátia alapján
a kurátorok és művészek végül párokat alkotnak, majd két hónapra félrevonulnak megalkotni kiállításuk koncepcióját.
Az eseményen létrejövő párosok közül egy kiállítást rendezhet az Alapítvány támogatásával.
A márciusi rapid randin résztvevő kurátorok: Boros Lilla történész, muzeológus; Don Tamás kurátor (MODEM), Herpai András művészettörténész, szociológus; Muladi Brigitta művészettörténész; Sárai Vanda esztéta; Sipos Tünde művészettörténész; Szabó Noémi művészettörténész; Török Krisztián Gábor kurátor (MODEM); Üveges Krisztina művészettörténész; Vékony Délia művészettörténész.
A párosok májusban mutatják be a kidolgozott koncepciót, a kuratórium ez alapján dönt arról, hogy
melyik páros nyeri el a díjként felajánlott 1 millió forintot, és valósíthat meg kiállítást egy éven belül a The Space Galériában.
Különdíjként, Nagyházi Lőrinc, a Nagyházi Contemporary alapítója felajánlásának köszönhetően a pályázat különdíjas párosa a NaCo Galériában rendezhet egy további kiállítást.
A kuratóriumot Bérczi Linda kulturális menedzser, a The Space tulajdonosa, az Együtt a Művészetért Egyesület elnöke, Nagyházi Lőrinc műkereskedő, a NaCo Galéria vezetője, Róka Enikő művészettörténész, a Fővárosi Képtár vezetője, Tűzkő Péter műkereskedő, igazságügyi szakértő és Zsikla Mónika művészettörténész, a Q Contemporary művészeti vezetője alkotják.
„Kevesen tudják a tárlatlátogatók közül, mennyire fontos szereplője egy kiállítási koncepció megalkotásának a kurátor,
aki ismeri a művészt, és képes a műveit a megfelelő kontextusban a látogatók elé tárni” – mondta el Bérczi Linda. „Éppen ezért vágtunk bele ebbe a rendhagyó projektbe.”
Fotók: Egressy Orsolya