A 94. Ünnepi Könyvhéten, a budapesti Vörösmarty téren június 9-én 16 órakor került sor az idei Erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíj eredményhirdetésére.
2023-ban a magyar költészet napján hirdették meg immár negyedik alkalommal az Erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíjat. A szakmai szempontok alapján szervezett önkormányzati ösztöndíjprogramot olyan 35-65 év közötti írók, költők és műfordítók számára ítélik oda, akiknek már legalább két kötetük megjelent nem magánkiadásban. Az öt nyertesnek nem kell kötődnie a kerülethez, szempont viszont, hogy mindkét nem képviselői kapjanak támogatást, 3:2 arányban.
„Magyarország első önkormányzata vagyunk, mely alkotói ösztöndíjat alapított, ez óriási büszkeséggel tölt el. Egy ilyen kerületben, ahol Petőfi, Jókai, Faludy és megannyi híres író és költő tevékenykedett, kötelességünk a mai irodalmárokat támogatni” – fogalmazott Szücs Balázs alpolgármester a 94. Ünnepi Könyvhét színpadán. „Friss, modern, magyar kortárs kultúrát szeretnénk hozni Erzsébetvárosba” – tette hozzá.
Az idei erzsébetvárosi irodalmi ösztöndíjasok: Áfra János, András László, Erdős Virág, Fenyvesi Orsolya és Zsille Gábor.
Keresztury Tibornak különdíjat ítélt a szakmai zsűri: Babiczky Tibor, Mirtse Zsuzsa, Szijj Márton és Valuska László. Az ösztöndíj hat hónapon keresztül nettó 160 ezer forint, a nyertesek a Tér 12 Kulturális Egyesület irodalmi programjain mutatják meg magukat ezalatt az idő alatt. Ősztől minden nyertesnek szerveznek felolvasóesteket a Freeszfe hallgatóinak a bevonásával, továbbá zenei koncertek, kiállítások, improvizációs est kapcsolódik az ösztöndíjprogramhoz, a féléves periódust irodalmi fesztivál zárja.
Az eredményhirdetést követően a zsűrivel és a nyertesekkel Szücs Balázs, Erzsébetváros kulturális alpolgármestere beszélgetett, utóbbiak közül négyen meséltek a tervezett szövegekről is. Erdős Virág így fogalmazott: „Sodortatom magam az idővel, kapcsolódni fogok az aktualitásokhoz. Verseskötetben gondolkozom, de persze ezúttal se számítson senki rímekre.” Fenyvesi Orsolya nagyon szabad szövegekben tervez, kispróza-kötetet ír. „Egy-egy lelkiállapot, hangulat elengedése foglalkoztat.” „Himnikus szövegeket akarok írni, ezek korszakok, generációk közötti dialógusok lesznek” – ezt Áfra János mondta, akinek édesanyja öt esztendeje hunyt el, a tragédia indította arra, hogy szembenézzen a visszakérdezhetetlen múlttal. Először édesanyját megszólító verseket fogalmazott meg. Távolodva a gyásztól, immár letisztult érzésekkel – himnuszokat anyaistennőkhöz.
Zsille Gábor hetedik kerületi lakos, életéből harminchét évet töltött Erzsébetvárosban.
Rendhagyó irodalomórákat tart, helytörténeti sétákat vezet. A bicentenárium apropóján Petőfi Sándor és Szendrey Júlia kerületi emlékhelyeit helyezi fókuszba, versesszé-kötettel készül.
Forrás és fotó: Erzsébetvárosi Önkormányzat