Természettudományos mese- és történetíró pályázat indul általános-és középiskolás diákok számára Richter TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek 2023 néven. A beküldési határidő november 14.
A Richter Gedeon Nyrt. és a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (Sz2A) szakmai együttműködésében meghirdetett természettudományos mese- és történetíró pályázatra általános iskolás (3. osztálytól), középiskolás, valamint középfokú szakképzésben résztvevő diákok nevezését várják. A pályázat fővédnökei Döbrentey Ildikó és Levente Péter, eszmei támogatója az Oktatási Hivatal.
A pályázat célja, hogy a résztvevők bemutassák, mit jelent számukra a természettudomány,
valamint hogy milyen hasznosítható tudást és élményt nyújt a terület megismerése és szeretete. A szervezők célja, hogy az alkotók műveiből gyűjteményt állítsanak össze, amely inspirációt jelenthet majd a jövő diákjainak, tanárainak, kutatóinak és természettudósainak. Ezen kívül a diákok szemléletformálását is fontosnak tartják, amely a természettudományokhoz kapcsolódó irodalmi alkotások – mese vagy egyéb rövidebb történet – készítésével valósul meg. A tanulók íráskészségének fejlesztése szintén fontos célként jelenik meg.
A pályázatra általános iskolás, középiskolás és középfokú szakképzésben résztvevő diákok nevezhetnek az alábbi korcsoportokban:
- 1. korcsoport: általános iskola 3-5. osztályos tanulói
- 2. korcsoport: általános- és középiskolák 6-8. osztályos tanulói
- 3. korcsoport: középiskolák, illetve középfokú szakképzésben résztvevő oktatási intézmények azon legalább 9. osztályos tanulói, akik érettségi bizonyítványt még nem szereztek
A pályázaton a magyarországi, továbbá a Kárpát-medence (Ausztria, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) államaiban működő általános és középiskolák tanulói vehetnek részt egyénileg vagy kétfős csapatként (a csapattagoknak ugyanabba a korcsoportba kell tartozniuk).
Pályázni olyan, a pályázó önálló alkotásának tekinthető magyar nyelvű mese vagy egyéb rövidebb történet megírásával lehet, amelynek természettudományi vonatkozása van.
A történetnek kapcsolódnia kell a környezetismerethez, természetismerethez, földrajzhoz, biológiához, fizikához vagy kémiához.
A szervezők kiemelik, hogy matematika – bár a természettudományos leírások alapvető eszköze – önmagában nem tartozik a természettudományok körébe. Így azokat a pályaműveket, amelyekben a tudományos elemek kizárólagosan csak matematikai tartalmúak, nem tekintik a pályázat szellemiségének megfelelőnek. Minden pályázó csak egy eredeti, saját művel indulhat, amely más pályázaton nem vett részt, illetve nem került publikálásra.
A művek megengedett terjedelme szóközökkel együtt:
- 1. korcsoportban: maximum 5.000 karakter
- 2. korcsoportban: maximum 9.000 karakter
- 3. korcsoportban: maximum 14.000 karakter
A pályaművekhez külön dokumentumban mellékletként csatolhatók illusztrációk, rajzok, egyéb vizuális elemek (legfeljebb egy darab), a zsűri azonban kizárólag az írott anyag minőségét veszi figyelembe a döntésnél. Az illusztrációk a zsűri által kiválasztott pályaművekből szerkesztett könyvben nem jelennek meg.
A zsűri a következő főbb szempontokra figyel a pályázatok értékelése során:
alapötlet, kreativitás, eredetiség, tudományosság, hitelesség, írói készség, cím, történetfejlődés, kidolgozottság, társadalmi érzékenység és „TETT-szerűség”. Az értékelésről részletesebb útmutatást is közzétettek a pályázat kiírói. Bár a Richter TETT a diákok önálló alkotásainak kíván teret adni, a sikeres pályamunka megalkotását nagyban segítheti a mentor, aki a tanulók bizalmát élvező, hiteles és felelősségteljes útmutatói szerepet betölteni képes személy. A mentor lehet természettudományos tárgyat vagy anyanyelvet, irodalmat tanító tanár, de akár szülő is. A mentornak jelentős szerepe lehet a pályázó támogatásában, azonban az is fontos, hogy a mentori hatás ne dominálja a pályázatot.
A pályázat legfontosabb elismerése, hogy a zsűri által kiemelkedő színvonalúnak talált művek megjelenési lehetőséget kapnak a Richter TETT-könyvben. Ezen túlmenően minden kategóriában külön díjazzák a három legjobbnak ítélt pályaművet. Kétfős nevezés esetén a nyeremény fele-fele arányban illeti meg a pályázókat.
- I. helyezett: 300.000 Ft összegű díj
- II. helyezett: 250.000 Ft összegű díj
- III. helyezett: 200.000 Ft összegű díj
A díj elsősorban tárgyjutalom, de a Pályázati Partnerek döntése szerint a díj értékének összeghatáráig kiegészíthető vagy helyettesíthető a TETT szellemiségével összhangban lévő vásárlási- vagy ajándékutalvánnyal is. A Pályázati Partnerek fenntartják a jogot megosztott díjak odaítélésére, továbbá arra, hogy indokolt esetben ne osszanak ki minden díjat, illetve, hogy további művek szerzőit jutalmazzák.
Az eredményhirdetés díjátadón, ünnepélyes keretek között történik. A TETT-könyvbe kerülőket, illetve az ezen felül díjazottakat e-mailben értesítik majd. A díjazott diákok, iskolájuk és mentoruk nevét a díjátadó napján a pályázat honlapján is közzéteszik.
- Beküldési határidő: 2023. november 14. (kedd), 22:00 óra
- Nyertesek értesítésének határideje: 2024. február 21.
- A díjátadó tervezett időpontja: 2024. március
A pályázatot kizárólag elektronikus úton, a pályázat weboldalán lehet benyújtani
a szükséges dokumentumok feltöltésével és a nyilatkozatok elfogadásával. A pályázatot kizárólag word-formátumban, az esetleges rajzokat, illusztrációkat pdf-, jpg- vagy png-kiterjesztésű fájlként, a kitöltendő nyilatkozatot pedig pdf-dokumentumban kell feltölteni. A szervezők pdf-formátumú, kézírásos/szkennelt pályaművet nem fogadnak el.
A pályázat részletes feltételeit tartalmazó dokumentumok szeptember 18-án válnak elérhetővé. A pályázati felület szintén ezen a napon nyílik majd meg.
Forrás: tettmesepalyazat.hu, borítókép: Pexels