Október 28-án az A:MAZE Művészeti Kollektíva szervezésében nyílik meg a Sanga ni wati című kiállítás, amelynek célja az édeni lét elérésére való törekvés képzőművészeti megoldásokon keresztül való bemutatása. Az alkotások a SKURCban láthatók október 28-30. között, majd a K11 Labor falain belül egy hónapig lesznek megtekinthetők 2024. január 23. és február 20. között.
A kiállítás címe bambara nyelven azt jelenti, hogy ‘a tér minden idejében’, avagy ‘mindig’. A szervezők ezzel az emlékezés és a nosztalgia téren és időn keresztüli jelenlétére szeretnék felhívni a figyelmet. Ezt egy olyan toposzi minőségként határozzák meg, amely az édenkert motívumának a mindenkori elvágyódás helyszíneként kiemelt jelentőséget tulajdonít.
Mivel a technológiával átitatott társadalmunkban az édeni létélménnyel való azonosulás egyre nehezebbé válik,
az emberiség a saját létezésétől való elidegenedésben szenved.
Különböző mediatizációs folyamatok következtében emlékezetünk is fragmentált virtualitásokba ágyazódik, legyen szó mentális jelenségről vagy emlékeink digitális megörökítéséről. A kiállított alkotások azonban képesek elmosni a realizált és az idealizált éden határait, ezáltal a kiállítás művészei képessé válnak a paradicsomi érzés megidézésére.
A nosztalgia érzése több szinten is megjelenik a kiállításban. Ács Kinga Noémi munkája a jelenkori ember édenkert felé való elvágyódását és önkeresését szimbolizálja.
Az alkotó installációjában önreflektív játékra hívja a befogadót,
hogy belső labirintusában, útvesztőiben barangolhasson. Kádár Emese alkotása fizikai és virtuális dimenziók megjelenítésével a nosztalgikus emlékezet aktív megélését teszi lehetővé. Kicsiny Martha munkái a kiűzetés és az emberi lét körforgását ragadják meg, formába öntve az emberi lét örök nyughatatlanságát.
Ehhez a gondolati sémához kapcsolódnak Papp Péter organikus összefűződései, melyek az ember és a természet viszonyára reflektálnak, valamint Kuzma Eszter Júlia munkái, amelyekben a kiűzetés előtti állapotba való visszavágyódás és a tisztító tűz szimbolikája együttesen érvényesülnek. A kiállított alkotások szemlélése közben a befogadóknak lehetőségük nyílik kiszakadni az emberi lét nyughatatlan körforgásából, és egy háborítatlan, spirituális nyugalom állapotába érkezni.
A Sanga ni wati kifejezésének konceptuális beemelésével a kiállítás egyfajta fogalmi hidat is kíván képezni azáltal, hogy a nyugat-afrikai bambara kultúra egyik, a nyugaton elterjedt felfogásnál régebbi hagyománnyal bíró, népi szóhasználatát európai, ezesetben magyar vonatkoztatási viszonyba hozza.
A tárlat első megjelenése a SKURC GROUP kiállítóterében valósul meg 2023. október 28-tól 30-ig, majd a K11 Labor falain belül egy hónapig lesz megtekinthető 2024. január 23. és február 20. között. A kiállítás kurátorai Coulibaly Miriam Sékou és Keszegh Ágnes, az októberi eseményt Nemes Z. Márió, a kiállításnak dedikált Tarzan magyar király című spoken word versesszéjével nyitják meg.