Rozgonyi-Kulcsár Viktória kulturális menedzser, Palotai Zsolt, magyar underground dj, valamint Papp Gábor Zsigmond Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, producer kapták idén a Pro Cultura Urbis-díjat a fővárosi kultúra értékeinek gazdagításáért. A díjátadó ünnepséget november 18-án tartották a Merlinben.
A Pro Cultura Urbis Közalapítvány a fővárosi kulturális értékek védelme és új értékek létrejöttének elősegítése érdekében jött létre 1999-ben. A Pro Cultura Urbis-díjakat a Közalapítvány kuratóriuma ítéli oda, a kitüntetést a fővárosi kultúra értékeinek megismertetésében és terjesztésében, valamint Budapest művelődési kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szerzett magyar állampolgárok részére adományozzák.
A közalapítvány élén öttagú kuratórium áll, amelynek elnöke Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész. A kuratórium tagjai Csejdy András kiadó, a Margó Irodalmi és Könyvfesztivál alapítója, Libor Anita, újságíró, Schiffer János volt országgyűlési képviselő, volt főpolgármester-helyettes és Tóth Árpád, a budapesti Neon Galéria alapítója.
Az idei díjazottak között szereplő Rozgonyi-Kulcsár Viktória kulturális menedzser, valamint a Jurányi Ház és a FÜGE Produkció vezetője.
Szerepel továbbá a Forbes által 2023-ban összeállított, a kulturális élet legbefolyásosabb magyar nőinek listáján is. Az elismerést a független színházi társulatok és alkotóművészeti közösségek otthonául szolgáló Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház létrehozásáért és nemzetközi szinten is példaértékű, sikeres működtetéséért érdemelte ki.
Vasárnap reggel jelent meg a hír, hogy Palotai Zsolt 62 éves korában, a díj átvételének napján elhunyt.
Palotai Zsolt neve összefonódott a magyar underground zenei élet meghonosításával.
A Tilos az Á és a Tilos Rádió elindításában is közreműködő DJ Palotai harminc évig meghatározó szereplője volt a Tilos Rádió műsorainak. Palotai a kitüntetést Budapest zenei életében végzett több évtizedes munkássága, illetve a magyar underground kultúrára gyakorolt megkerülhetetlen hatásának elismeréseként kapta.
Papp Gábor Zsigmond filmrendező, producer, műfordító, akinek dokumentumfilmjein keresztül jobban megismerhetjük a fővárost.
Retro-sorozatai saját és korosztálya életének meghatározó mozzanatait, emlékeit, múltbéli eseményeit mutatja be a rendszerváltás előtti Magyarországról, amellyel egy fél évszázad teljes látképét tárja elénk. A díjat Budapest múltját feltáró, a nézők figyelmét a város velünk élő kulturális és társadalmi örökségére irányító, műfajteremtő dokumentumfilmes életműve elismeréseként kapja.
A 2000-ben alapított díjjal 2 millió forintos pénzdíj, egy díszoklevél és egy bronz kisplasztika jár a kitüntetetteknek. A város stilizált kulcsát szimbolizáló női alak Ligeti Erika szobrászművész alkotása.
Idén az alapítvány támogatta a független művészeti szcéna bevonását a Budapest 150-emlékévbe.
A szervezet számos művészeti és kulturális projektet támogatott, valamint a kerületi programok finanszírozására szánt keretről is a Pro Cultura Urbis Közalapítvány döntött a Budapest Branddel együttműködésben a Térfoglalás pályázat keretében, amelyre városi, civil, kerületi közösségek jelentkezhettek.
A Budapest 150-hez köthető irodalmi projektek közül a következők nyertek támogatást: az Irodalom Éjszakája rendezvény, a Kortárs Építészeti Központ városnéző túrái, a Könyves Magazin budapesti nőkről készülő podcast-sorozata, illetve a Szív jezsuita magazin novemberi lapszáma, amely a városegyesítés témájával foglalkozik majd. Ezen kívül a Proton Cinema városfilmet készít Budapest 2004 címmel, az Egy 100 éves kerületrész a 150 éves fővárosban című rövidfilm pedig Rákospalota történetét mutatja majd be.
Továbbá a Verzió Filmfesztiválon ritkán látott Budapest-felvételeket láthatnak majd az érdeklődők.
A Térfoglalás pályázaton alapítványi támogatást nyert a Rakpart’23 programot megvalósító Város és Folyó Egyesület, akik a nyár folyamán Dunasétányt hoztak létre a gyalogosok előtt megnyitott pesti alsó rakparton. A kerületi pályázatok nyertesei között találunk kortárs színházat (Faktor Terminál, Gólem Színház, Stereo Akt, Placc), és olyan civil kezdeményezéseket is, mint az Autómentes Utca Ünnepe, vagy a Népsziasztok! című helyteremtő fesztivál, bábjátékos fesztivál és Szent György-ünnep. Támogatást nyert még a Zugló és Angyalföld által közösen megrendezendő Patak Parti Piknik, illetve a XV. kerületi palóc fesztivál is.
Képek forrása: Pro Cultura Urbis Közalapítvány, borítókép: artisbusiness.hu