A kultúra velünk élő részét, vagyis ami a mindennapjainkat is átszövi, a legkülönbözőbb módokon propagálják az egyszerű szociális érintkezéstől a médiáig. A népi kultúra, azon belül a népzene is megkapja a maga felületeit a modern világban, még ha sokszor nem is olyan minőségben és mértékben, mint azt a benne és érte munkálkodók szeretnék. Az ilyen irányú nevelésben jelentős eredmények mutathatók fel, egyre több képzett fiatal zenész kerül ki táncházas körökből és hangszeres mesterek keze alól. Az ifjú muzsikusok egy része az autentikus népzenében, míg mások a folkban gyökerező világzenében találják meg az önkifejezés lehetőségeit, vagy akár hivatásukat. A nehezebb feladat a fiatalok pályára állításával, és azon való megtartásával kezdődik. Azokról a tehetségekről van itt szó, akik reménykedve kutatják a lehetőségeiket, hisznek és bizakodnak, hogy a közönség megismeri őket, és ezáltal megragadhatnak műfajuk élvonalában. Összességében azonban szomorú tény, hogy kevés kivételtől eltekintve eltűnnek a süllyesztőben.
A Folkbeats szervezői a tehetségkutatók világában eddig példátlan kezdeményezéssel álltak elő. Programsorozatuk mind a fődíj, mind az utógondozás szempontjából egyedülálló, a maga komplexitásával rendhagyó módon hosszútávú bemutatkozási lehetőséget ad minden nevezőnek. Fődíjuk mindkét kategória győztesének egy minimum kéthetesre tervezett észak-amerikai turné a sommerset-i Centrum Management Ltd. szervezésében. A cég ezenkívül többéves management szerződést köt velük. A verseny alternatívát kínál a kereskedelmi tévék által produkált úgynevezett tehetségkutató-sztárcsináló programokkal szemben. A csábító felhívásra közel száz magyar nép- és világzenei együttes jelentkezett az egész országból, sőt a környező magyarlakta részekről is. A szervezők a sorozatot hagyományteremtőnek szánják, és rendszeresen megrendezik majd ezt a különleges versenysorozatot, mely a győztesek májusi kihirdetése után regionális szinten bonyolódik tovább.
A Folkbeats nyári fesztiválzáró, valamint ingyenes nép- és világzenei kempinget, dzsemborit szervez Bács-Kiskun megyében. A Médiawave Fesztivállal fuzionálva Vas megyében szintén látogathatók lesznek különböző programok. 2011 őszén a második helyezetteknek járó debütáló albumok kapcsán országos klubturnét tartanak Magyarország nagyobb városaiban, szeptemberben pedig az Erdőbénye Pásztortüzek fesztiváljának programjait is színesítik az előadók. Nem véletlen tehát, hogy a program mellé nívós szakmai szervezetek tették le névjegyüket. A Liszt Ferenc Zeneakadémia Népzene Tanszéke partnerként zsűritagot delegált a Folkbeatsbe csakúgy, mint a Hagyományok Háza, amely különdíjként 50 óra stúdióidőt is felajánlott a népzenei kategória legjobbjainak. A Duna Televízió a tehetségkutató fő médiapartnere, ennek megfelelően rendszeresen beszámol a verseny alakulásáról.
Az izgalmak fokozódását természetesen az élődöntők jelentik. A Folkbeats a jelentkezési (2010. december 1.) és az előválogatási időszak után nagyobb sebességfokozatra kapcsol. Január 5-én Marton László (újságíró, Sziget Fesztivál Világzenei Nagyszínpad főszervező és zsűritag) kihirdette azt a kategóriánként 15-15 előadót, akik a zsűri szavazatai alapján a februárban induló döntőkben megmérettetnek, január 15-én a Port.hu-n pedig véget ért a közönségszavazás, aminek eredményeként a közönség további 5-5 előadót szavazott be a február 5-én induló élő versenybe. A zsűri tagjai: Marton László Távolodó (újságíró, Sziget Fesztivál Világzenei Nagyszínpad), Árendás Péter (a Zeneakadémia Népzene Tanszéke képviseletében), Mohácsy Albert (a Hagyományok Háza képviseletében), Krulik Zoltán (zenész, szerző, Makám).
További részletek a honlapon, a programról részletesen pedig ide kattintva olvashattok.