Februárban új lemezzel jelentkezett Egyedi Péter, megjelent a Mmamt II. A hanganyag reflektál a megváltozott külvilágra, ugyanakkor egy folyamatos belső utazást is visszhangoz. Mindeközben elgondolkodtat, különböző hangulatok hullámain sodródunk, és közösen reménykedünk az előadóval a talpra állásban. Az albumról és megszületésének körülményeiről is kérdeztük a zenészt.
KULTer.hu: Kezdjük azzal, amit biztosan sokan kérdeznek tőled – hogyan éled meg az izolációt, a bezártságot?
Az átlagnál szerencsésebb helyzetben vagyok, mert otthonról dolgozunk, két éve, a lányom születése óta meg végképp. A fizikai bezártság ezért nem hozott óriási változást, de a mentális része mindenképp nehezebb. Az első hullámnál nyár közepére fáradtunk bele abba, hogy nem találkozhatunk senkivel, és azt hiszem, hogy szép lassan ez az idő újra eljön.
Hiányoznak azok a kapcsolódások és terek, ahol a kultúrával és a barátainkkal tudtunk kötetlenül találkozni, kikapcsolódni.
Azért alapvetően türelmesek vagyunk, próbáljuk kivárni a végét ennek az egésznek.
KULTer.hu: A kislányod érkezése milyen hatással van az alkotói énedre?
Nagyívű válaszom nincs, de talán ez a lemez a legegyszerűbb válasz. Letisztultabbnak és magabiztosabbnak érzem ezt az anyagot, és talán ez arra is visszavezethető, hogy
ha gyermeke lesz az embernek, onnantól az élete egyértelműbb formában zajlik.
Ez egy új fejezet, és örülök, hogy akkor vállaltunk gyermeket, amikor ennek már minden szempontból itt volt az ideje. Boldogság ezt megélni, nagyon jó apának lenni.
KULTer.hu: Mikor kezdtél el foglalkozni ezzel az anyaggal, és mennyi időt vett igénybe, hogy elkészítsd?
Már februárban jöttek az első ötleteim, amelyeket rögzítettem is, de márciusban lendültem bele igazán, és onnantól már viszonylag hamar megszületett jó pár dal, kvázi a végleges formájában. Októberben fejeztem be az írást és a felvételeket Hegyi Áronnak, a Jazzékiel billentyűsének tanyáján. Áron zeneszobáját már más alkalommal is használtam ilyen célra. Azután már csak az utómunkával kellett foglalkoznom.
KULTer.hu: Fel lehet-e fűzni ezeket a dalokat valamilyen fonálra, van-e valamilyen közös nevező bennük?
A legfőbb inspirációs forrás az elidegenedés volt, amit magunk körül tapasztalok.
Az utóbbi tíz évben egyre ridegebb és sérültebb a világunk emiatt.
KULTer.hu: Milyen hangulatúnak írnád le ezt a lemezt? Nekem a zaklatottság volt a meghatározó benne, sokszor szomorkás a hangulata, búcsú, elengedés, szakítás jutottak róla eszembe.
Igen, az előbb említettek miatt nyitottabb voltam az ilyen hangulatú megfogalmazásokra.
KULTer.hu: Ugyanakkor van benne egyfajta szemlélődés, reflektálsz a világra, de befelé is irányul a szemlélődésed, mintha folytatnád azt a belső vizsgálódást is, amiről még az előző lemez kapcsán beszélgettünk.
Igen, én úgy gondolom, hogy az a normális, ha van folyamatos belső vizsgálódás. Visszatekintve az első lemezt eléggé szerteágazónak, kevésbé letisztultnak látom a mostanihoz képest. Ez is visszatükrözi azt, hogy két év elmúltával mennyire másképp csinálom már a dolgaimat. Változom, és ennek a folyamatnak a kísérője az önvizsgálat, elemzés.
KULTer.hu: A Lánydal megkapó szövege Háy Jánosé. Hogyan találkoztál ezzel az anyaggal?
Jánossal a Rájátszás volt az első kapcsolódási pont, évek óta szeretjük és tiszteljük egymást. Beck Zolival volt egy közös munkájuk, a Háy Come Beck hangoskönyv, aminek én voltam a zenei rendezője, közösen válogattuk rá a szövegeket. Ekkor tetszett meg a Lánydal igazán.
KULTer.hu: A róka című dalt szívesen hallgattam meg többször is, lehet, hogy azért, mert volt valamennyi A kis herceg-utánérzésem.
Igen, volt egy meseszerűség a fejemben, amikor írtam ezt a dalt. Ez egy különös szerzemény, és abból a szempontból ki is lóg egy kicsit az új lemezen szereplő dalok sorából, hogy a zenei alaptémája már körülbelül tízéves. A közlés, amelyet a szövege tartalmaz, most született meg a fejemben, pedig az elmúlt tíz évben már többször elővettem, de mindig megakadtam. Hagyományos vagy inkább direkt módon próbáltam megfogalmazni azokat az érzéseket, amelyek akkortájt bennem voltak, és
az segített végül, hogy egy róka szájába adhattam a gondolataimat.
Ez egy felszabadító élmény volt, ami helyre tudta tenni ezt a dalt. De hogy miért pont egy rókával mondattam ki a dolgaimat, azt nem tudom.
KULTer.hu: Kifejező, rövid címeket adtál: Kulcs; Okos, hülye; Lánydal stb.
Ez nem feltétlenül tudatos, valószínűleg csak az esztétikám miatt van így, nem szeretem túlcizellálni az elnevezéseket. Ezért is használom már a Mmamt műszót a formációra is a hosszú Mindenkinek megvan a maga története helyett.
KULTer.hu: Voltak-e segítőid, közreműködőid az albumnál, és hogyan tudtatok együtt dolgozni?
Nagyon sokat köszönhetek a már említett Hegyi Áronnak, mert ugyan én rögzítettem minden zenei sávot, de zongorázni még nem tanultam meg rendesen, ezért Áron játszott fel négy dalt a lemezre. Dorozsmai Gergő évek óta a partnerem, ő mastereli az anyagaimat. Papp Zsófi tervezte a lemez csodálatos borítóját. Voltak konkrét elképzeléseim a borítóval kapcsolatosan, amelyeket el is kezdtünk kidolgozni, de ő előállt egy teljesen eredeti ötlettel.
Amikor megláttam, azonnal tudtam, hogy ez a borító.
Ezekben az együttműködésekben az a jó, hogy ismerjük és tiszteljük egymást, így örömmel mutattam meg neki is, hogy milyen lesz a lemez, így ő is belelátott abba, amihez a munkájával hozzájárult. Szerintem így tud igazán jól működni a különböző területek közös munkája. Kósa Peti, aki szintén ismer engem és az anyagot is, remek fotókat készített rólam, ezek talán a valaha készült legkifejezőbb képek, amelyek engem ábrázolnak.
KULTer.hu: Figyelemfelkeltő tény a lemezzel kapcsolatban, hogy a téged kedvelő zenehallgatók hozzájárultak a finanszírozáshoz.
Azt teljesen természetesnek tartom a produkcióval kapcsolatosan, hogy mindent megcsinálok, amit tudok, de egyrészt nem tudtam mindent megcsinálni, másrészt az anyagi helyzetem sem volt rózsás 2020 végén. Körülbelül kétszázezer forintra lett volna még szükség a lemez befejezéséhez. Ekkor jött az ötlet, hogy csináljak egy olyan online koncertet, ahol a jegy árával a lemez elkészültéhez járulnak hozzá a zenémet kedvelők – így ők is részesei lehetnek a végeredménynek.
Végül nyolcvan ember a hiányzó összeg több mint a dupláját dobta össze.
Így tudtam finanszírozni egy csomó, a lemezzel kapcsolatos munkát, az album reklámozását, továbbá még minimális terveim is lehetnek a jövőre nézve. Elképesztően hálás vagyok ezért!
KULTer.hu: Hogyan látod az általad művelt zenei műfaj jövőjét, milyen perspektívákat látsz magad előtt akár a visszatérésre, akár arra, hogy kell-e új utakat, eszközöket kiépíteni, használni a folytatás érdekében?
Nagyon bízom benne, hogy visszaáll a COVID előtti helyzet, de természetesen nem vagyok sem jós, sem szakértő. Remélem, hogy ezt a lemezt a zenekari felállással be tudom majd mutatni élőben úgy, hogy biztonságosan gyűlhessenek össze az emberek a nézőtéren. Nagyobb vágyam nincs is.
KULTer.hu: Az elérhetőségeid között szerepel egy olyan opció, hogy Levelek Petitől. Ha jól értettem, akkor az ide feliratkozók időnként kaphatnak tőled leveleket, ezek milyen jellegű információkat tartalmaznak majd?
Kicsit herótom van a közösségi médiától, ezért döntöttem úgy, hogy leveleket írok.
Eddig hat ment ki tavaly június óta, szóval nem viszem túlzásba. Amikor van hozzá kedvem, akkor írok. Akit meg igazán érdekel a tevékenységem, annak látszólag van kedve ehhez a személyesebb csatornához, amit végső soron semmi másra nem használok, mint hogy közöljem velük azt, amit szeretnék. Ez egy sokkal intimebb dolog, és nagyon jó kis társaság gyűlt itt össze, akik vissza is jeleznek időnként. Szóval egy fontos „legközelebbi kör” lett az úgynevezett rajongók között.
KULTer.hu: A lemez népszerűsítéséhez igénybe veszitek a közösségi média platformjait?
Természetesen, a Mmamt jelen van minden kötelezőnek számító felületen, és szeretnénk, ha minél több emberhez eljuthatna a lemez. Igyekszem azért ezeket is a saját szájízem szerint használni.
KULTer.hu: Van-e tervben most olyan esemény, ahol találkozhat veled a közönség online formában?
A támogatásnak köszönhetően a hatfős zenekari felállással is szeretnénk felvenni a dalokat, hogy lássák-hallják az emberek, ahogyan hatan élőben muzsikálunk.
Egészen elképesztő ez a zenekar, és egy új oldalát is meg tudja mutatni a daloknak a közös előadás
– ez már az első lemeznél is bebizonyosodott. Nem streamkoncertet adunk, ez az anyag nem pótléknak készül. Egész egyszerűen szeretnénk megörökíteni, ahogyan muzsikálunk.
A fotókat Kósa Péter készítette.
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.