A múlt századi Afrika-kutató, Kittenberger Kálmán steampunkossá dúsított kalandjai és egy ifjúsági, ismeretterjesztő történet nyerte az idei Alfabéta-díjakat. A 2022-es elismeréseket a hétvégi Képregényfesztivál záró napján adta át a Magyar Képregény Szövetség.
Somogyi György, Dobó István és Tebeli Szabolcs Kittenberger-sorozatának harmadik része, A pokol kapujában nyerte a Magyar Képregény Szövetség Alfabéta-díját a húsz oldalnál hosszabb alkotások kép-regény kategóriájában.
A díjátadón a zsűri nevében Sváb József Korcsmáros Pál-díjas képregényalkotó méltatta a szerzőket: „A történet feszes tempóban zajlik, megfelelő arányban vegyítve a valós eseményeket a fikcióval. A steampunk elemekkel feldúsított alternatív, múlt század eleji világ sajátos élményt nyújt a kalandkedvelő olvasóknak.
A fantáziadús cselekmény bonyolultsága ellenére a képregény nincs túlszövegezve, a vizuális információ az uralkodó.
Tebeli Szabolcs rajzai a realista ábrázolás alapjaira épülnek, ugyanakkor jellegzetes, saját képi világot alakított ki, amelyben a rajzok időnként a Verne-regények metszetes illusztrációinak báját idézik. Az oldalkompozíciók, a változatos panelek dinamizmusa és a plánok tudatos alkalmazása filmszerűen pergővé varázsolja a történetet. Ehhez hozzájárul a rajzok barokkosan aprólékos kidolgozása és az élénk, de ízlésesen használt színvilág is. Különösen igaz ez a gazdagon részletezett nagytotálokra, amelyek látványosan feldobják az oldalakat.”
Hudra Móni és Oravecz Gergely Zoé és Pamacs kalandjai: Az aquincumi víziorgona szelleme című rövid képregénye kapta az Alfabéta-díjat kép-novella kategóriában.
„A párbeszédek és a történetvezetés kifogástalan” – szögezte le a laudáló Sváb József. „Az író kellő arányban vegyítette a tudásanyagot a fikcióval és a természetfölöttivel. Oravecz Gergely kifinomult stílusa jól illik a történethez. A laza vonalvezetés, a visszafogott, mégis kellőképpen kidolgozott rajzi világ összhangban van a pasztell tónusú színezéssel és a szöveg beírás betűtípusával.
A technikai kivitelezés professzionális. Ez nem meglepő, hiszen Oravecz Gergely több mint tíz éve jelenteti meg nagyszerű képregényeit,
az alkotók pedig a Q képregényalkotó közösség aktív tagjai. Oravecz Gergely korábban a Blossza című stripsorozatáért és a Minden belefér című képregénykötetéért már megkapta az Alfabéta-díjat. A képregények mellett gyermekkönyveket is illusztrált.”
A laudációk teljes terjedelmükben itt olvashatók. Az idei Korcsmáros Pál-díj eredménye pedig itt.
Forrás: Magyar Képregény Szövetség, fotók: Dancs Enikő Bianka