Szvetlana Alekszijevics, Herta Müller, Elfriede Jelinek és Olga Tokarczuk közösen írt nyílt levelet az Európai Unió vezetőinek, melyben arra kérik a közösséget, ne fordítsa el tekintetét az unió keleti határán zajló eseményekről.
A nyílt levél Tokarczuk írói Facebook-oldalán jelent meg lengyelül és angolul az irodalmi Nobel-díjasok aláírásával, az Európa Tanács elnökének, az Európai Parlament elnökének és tagjainak címezve.
„Számunkra az Európai Unió mindenekelőtt egy határokon felül álló erkölcsi közösség, amely a személyközi szolidaritás elveire épül.
– olvasható a levélben. „Ezen a jogon fordulunk önökhöz, hogy ebben az ügyben egyértelműen lépjenek fel. Tudjuk, hogy nem könnyű az Európa határaira nehezedő kétségbeesés nyomásával foglalkozni. Ugyanakkor ha engedjük, hogy ez történjen a határokon, az az alapvető európai értékeinkkel ütközik.”
Az Európai Unió keleti határán, Fehéroroszország és Lengyelország között menedékkérőkkel folytatott fenyegetés zajlik, amennyiben Tokarczukék leírása szerint a Lukasenka-rezsim közvetve EU-ba jutást ígér közel-keleti menekülteknek, akiket aztán magas árért cserébe a lengyel határhoz szállítanak, ahonnan a lengyel határőrség igyekszik visszatoloncolni őket a senki földjére, az erdőkbe. Ezzel veszélyeztetik az egészségüket, a kihűlés, az éhezés és az erőszak következményeként akár közvetetten halált okozva.
A levél megfogalmazása a Lengyelország által bevezetett rendkívüli állapot miatt vált elodázhatatlanná, hiszen
az orvosok, a segélyszervezetek és a média nem léphet az érintett területre.
A négy Nobel-díjas ezért egy átfogó cselekvési terv mellett először is arra kéri az Európa Tanácsot és az Európai Parlamentet, hogy az orvosi segítség bejuthasson, a hiteles tájékoztatás pedig a médiának köszönhetően kijuthasson a határzónából, illetve hogy minden menedékkérő kérelmét a megfelelő eljárás szerint folytassák le.
A levél az európai lelkiismeretre hivatkozik, amikor kijelenti, hogy Európa már túl sokszor csukta be a fülét és szemét, amikor nem vett tudomást kellemetlen igazságokról, pedig a 20. század óta tudjuk, hogy ezek nagyon is valóságosak.
Forrás: Olga Tokarczuk Facebook-oldala, borítófotó: Czarek Sokolowski/AP Photo.