Vonnák Diána és Vajna Ádám nyerte a második alkalommal átadott Mastercard–Alkotótárs ösztöndíjat és a vele járó 2-2 millió forintot. A tavaly első ízben kiírt alkotói ösztöndíjra idén várakozáson felüli számban érkeztek pályázatok, pontosan 48 darab.
A Könyves Magazin szakmai partnerségében megvalósuló ösztöndíjra kötettervével nyílt pályázaton jelentkezhetett minden, a 40. életévét be nem töltött vers- és prózaíró, akinek már megjelent legalább egy, legfeljebb két szépirodalmi kötete. A zsűri: Dragomán György, Erdős Virág, Tompa Andrea, Máté Gábor és Závada Péter döntése nyomán a díjat Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója adta át a Margó Irodalmi Fesztiválon.
Eölyüs elmondta: „A Mastercard–Alkotótárs ösztöndíjprogram sikerét jelzi, hogy
az első év nyertesei közül Czakó Zsófia Szívhang című regényét már a kezünkben is tarthatjuk.
Idén többen pályáztak újra a projektjük fejlesztése után, amit a tavaly nyáron megrendezett Alkotótábor is segített. Egy program igazi sikerét nem az elindítása, hanem a fenntartása jelenti, mert felelős vállalatként sem az üzletben, sem a kultúra támogatásában nem rövid távon tervezünk. A kortárs magyar irodalom mecénásaiként hiszünk abban, hogy a Mastercard innovációi nem csak a fizetéstechnológia jövőjét határozzák meg, hanem az elkészülő könyvek segítségével az olvasókét is.”
Vonnák Diána első prózakötete tavaly jelent meg Látlak címmel. Az elmúlt hét évben hónapokat dolgozott Ukrajnában, a háború hátországában. A tervezett dokumentumregény ezeket a tapasztalatokat dolgozza fel: a forradalomtól az orosz invázióig, a reménytől a rettegésig.
„Vonnák Diána első kötete, a Látlak sok égtájat bejárt, az otthontalan világot a benne megtapadni vágyó, otthontalan hősei által, sűrű nyelvével, tömör képeivel.
Ukrajna is e világok között volt, ez a közel-távoli ismeretlen világ.
Az író és az antropológus – Vonnák Diána esetében a kettő egy – ugyanazt a világot szemléli, térképezi: a láthatatlant, az ismeretlent” – emelte ki laudációjában Tompa Andrea író, a zsűri tagja.
Vajna Ádám verses regényében egy 19. századi új-zélandi ornitológus, Sir Walter Lawry Buller, és egy 1990-es években született magyar költő életútja találkozik.
„Vajna Ádám az a költő, akihez valamilyen módon mindnyájan tudunk kapcsolódni. Miközben nem kínál tálcán, nem rág szájba semmilyen megoldást. Szórakoztat, és megdolgoztat” – hangsúlyozta laudációjában Závada Péter költő, a zsűri tagja.
Képek: Alkotótárs