Tizennyolcadik évébe lépett a Román Filmhét, ami ezúttal is a kortárs román mozitermés legjavából válogat. Cristi Puiu és Radu Jude ikonikus rendezők filmjei képet adnak a 21. század hétköznapjairól, de olyan izgalmas múltidéző alkotások és dokumentumfilmek is láthatók lesznek, mint a Nasty vagy a Forradalmak között.
Október 14-én a Nasty című, Cannes-ban debütált dokumentumfilm nyitja meg a filmhetet. Tudor Giurgiu, Cristian Pascariu és Tudor D. Popescu portréfilmje az ATP-világranglistavezető teniszező, Ilie Năstase életét és a kommunista korszak merev, elnyomó kereteiből kilógó ellentmondásos alakját járja körül.
A vetítést követő közönségtalálkozón Tudor Giurgiu társrendezővel találkozhatnak a nézők.
A moldáv Adriana Vasilcov alkotása, Az életvonal nélküli ember Ionel Sporea nem mindennapi életét dolgozza fel játékfilmes formában. Az első asztalitenisz-edzőautomatát feltaláló mérnököt a Ceaușescu-rezsim állami elismerés helyett azonban 15 év börtönre ítélte hazaárulásért. Az október 15-i vetítés után a film rendezője és producer-operatőre, Eugeniu Dedcov mesél az alkotói folyamatról.

A román újhullám öntörvényű és tabudöntgető alakja,
Radu Jude legutóbbi filmje, a Ne várjatok túl sokat a világvégétől október 16-án lesz látható.
A rendhagyó roadmovie Angela, a kizsákmányolt produkciós asszisztens bizarr helyzetekkel telezsúfolt rohanó napját követi végig, miközben maró gúnnyal felrajzolja a közösségi média és jelen társadalmunk szatirikusan abszurd báját.
Bogdan Mirică Kutyák című filmjével 2017-ben már találkozhatott a magyar közönség. Legutóbbi rendezése, a Boss ezúttal egy balsikerű bankrablásban résztvevő mentőautó-sofőr kálváriáját középpontba állító paranoid thriller.

Vlad Petri Forradalmak között című dokumentumfilmje elhozta az idei Berlinale FIPRESCI-díját, valamint a román filmdíjat, a GOPO-t is. A film két barátnő, a román Maria és az iráni Zahra barátságát mutatja be levelezésükön keresztül, miután megismerkedtek a Bukaresti Orvosi Egyetemen. Levélváltásaikban továbbélő kapcsolatuk az 1979-es iráni forradalom, valamint az 1989-es romániai események háttere előtt zajlik, így a film a társadalmi változások egyéni tapasztalatáról is tudósít.
A filmhetet a kortárs román film atyja, Cristi Puiu, a Covid-járvány alatt forgatott műve, az MMXX zárja október 19-én.
A film töredékes tablószerkezete négy különböző sors és életkép tükrében festi meg a pandémia és a hanyatlás kezdeteként megjelölt 2020-as év máig tartó, nyomasztó és elidegenedett hangulatát.
A filmhét a Budapesti Román Kulturális Intézet és az Uránia Nemzeti Filmszínház együttműködésében, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg. A filmeket eredeti nyelven, magyar felirattal vetítik.
Borítókép: Ne várjatok túl sokat a világvégétől