Az évtized utolsó éveire egyértelműen kirajzolódott egy tendencia: a kevesebb néha több – vallják a zenészek. Így hát egyre kevesebb klasszikus nagylemezt (LP-t) találunk, míg a 15-20 perces középlemezek (EP-k) szép lassan átveszik előbbiek helyét. Ennek ellenére előadóink tavaly is összehoztak nekünk pár kiváló korongot, s listánk első helyezettje az utóbbi idők egyik legjobban kidolgozott munkája. Íme a 2019-es magyar KULTlemezek TOP 10-es listája.
10. Dé:Nash – Tarsolylemez
A magyar trapszíntér egyik legüdítőbb színfoltja Dé:Nash, aki ma már nem is olyan leplezett szarkazmussal (iróniával?) rappel a magyarságról, a családról, a kortárs közéletről és politikáról. A 2018 végén nagyot hasító Turul a lemez központi darabja, de feltűnik előadóként rajta rapperünk hű társa, Krúbi is. Azóta megjelent új számai még inkább kormánykritikusak. A magára „kormánypárti alakként” tekintő Dé:Nash úgy őszinte, hogy sosem szabad szó szerint értelmezni, amiről rappel.
9. Törzs – Tükör
Régen jött ki olyan magyar instrumentális pszichedelikus transz rock, mint a Törzs mostani nagylemeze. Sokat váratott magára, rögös utat járt be ez az irányváltás. A Godspeed The Black Emperor vagy a Mogwai nagy hatással lehetett a Törzsre, ez kiválóan visszahallatszik a lemezen. Hat hosszabb tétel, mind saját karakterrel. Ráadásul még a hangzás is jellegzetes, ami sajnos manapság egyre ritkább a zenei felvételeknél.
8. Shakin’ – Be Gentle!
Az egyetlen magyar trombitás garázspunk zenekar rajongói segítségével és alázatos munkával egy nagyon összeszedett, eddigi koncertrepertoárjukat hűen visszaadó lemezt készített. A White Stripes és a Black Keys ötvözete kiegészülve a Velvet Ungergroundot idéző halkabb balladákkal, amelyek azért nem kevésszer robbannak is. A lemezen Balogh Dani blues-os, hard rockos gitárjátéka a meghatározó, na meg persze Villangó Verus énekdallamai és punkos kitörései. Ilyen egy minden szempontból kielégítő nagylemez.
7. Harcsa Veronika, Gyémánt Bálint – Shapeshifter
A világhírű jazzénekes-gitáros párosa tavalyi lemezén kvartetté egészült ki. A két új tag (Nicolas Thys bőgős és Antoine Pierre dobos) egy összeszokott ritmusszekcióval dobta fel a már egymást zeneileg szintén jól ismerő duót. Bár a nyitószám még a régebbi akusztikus vonalat idézi fel, folyamatosan épülnek be az új elemek: egészen a trip hopig jutunk el a Shapeshifteren. Harcsa Veronika beutazta zenéjével a fél világot, a témákban is visszatükröződik ez a kalandozó nagyvilágiság. A lemezről és az új formációról többet is megtudhattok a nyáron készült interjúnkból!
6. Carson Coma – Corduroy Club
A Carson Coma üstökösként robbant be a magyar indie rock szcénába. Fekete Giorgio és társai tinédzser létükre már igen képzett zenészeknek számítanak. Pofátlanul fiatalon kezdték el, eredetileg inkább pszichedelikus kísérletezésekkel. A Corduroy Clubon bemutatott új, a 60-as évek beat rockját idéző vonal áll nekik a legjobban. Vannak anyanyelvű és angol dalok is, és talán magyarul még nagyobbat üt a Fenyő-Szörényi korszak retrója. Mikor már az Ivan and The Parazol épp kifulladni látszik, itt van újra a 60-as, 70-es évek nosztalgiazenekara, alig 20 éves tagokkal.
5. 30Y – ki az akit még megölelnél
A pécsi zenekar igazi nagyöregnek számít a listán. Az előző, kissé csalódást keltő lemezük után tavaly egy üdítő, merőben más hangszerelésű alkotás érkezett a 30Y-tól. A szövegvilág itt az igazi „sztár”, de Beck Zoliék nem felejtettek el emlékezetes refréneket írni. Jó látni, hogy van még olyan „magyar alter” zenekar, amely tud fejlődni.
4. The Qualitons – Kexek
Nagyon pörög most az élet a zenekar körül. Már a nyáron megjelent KEXP rádiós fellépésüknél belengették a Zöld Sárga című Kex-népdal feldolgozásával, hogy nagyra tartják a legendás együttest. A Baksa-Soós János vezette, hányattatott sorsú zenekar dalaihoz olyan érzékkel nyúltak hozzá, ami az elődeik iránti színtiszta tiszteletet mutatja. A két sláger (Zöld Sárga, Elszállt egy hajó a szélben) után három hosszabb darabon át mutatnak be egy szeletet a Kex zenekar repertoárjából úgy, hogy szinte minden tag bizonyítja énektudását: minden átdolgozás más-más taghoz fűződik.
3. titokzatostelepesek – Never Odd Or Even (Pantali Lőrinccel)
A titokzatostelepesek talán a legérdekesebb fúzió a listán. A Carson Comához hasonlóan ők is a 2018-as Kikeltetőn kerültek a figyelem középpontjába improvizatív, fúziós jazz-rock zenéjükkel. Két basszusgitár, dob, billentyű, csak ennyi kell? Élőben igen, lemezen viszont számos vendéggel (lásd a lemez címét) dolgoztak egy minden szempontból fúziós lemezen. A zongora a fúvósok és még a rapbetétek is előtérbe kerültek, az egyik legpozitívabb csalódás 2019-ben a jazzszíntéren.
2. Skeemers – Can’t Do No Good
A Skeemers mostanában ötletes klipjeivel hívta fel magára a figyelmet. Már a Bully golfos videó is nagyot ütött, de a nemrég megjelent igazi csajhimnusszá váló Bathroom Song volt a lemez igazi előfutára. Laza indie rock felejthetetlen refrénekkel, amihez az énekes Ferenczi Szoni orgánuma rendkívül sokat hozzátesz. Üdítő egyszerűség a sokszor túlságosan komolykodó színtérből.
1. Meteo – Hayline
A Meteo 2015-ös felbukkanása óta nagy ígéretnek számított, viszont négy évig kellett várni az első komolyabb kiadványukra. Rözge Maxim szerelemgyerekének tekinti a projektet, viszont már többször lemondott arról, hogy ez a lemez valaha is elkészül. Ekkor jött képbe a Middlemist Redből ismert Nóvé Soma, és kezébe vette a vergődő demókból álló csiszolatlan gyémántot. Profi körülményeket érdemeltek ezek a dalok – ezt Nóvé és Rözge is hamar felismerte. A gitárok a háttérbe szorultak, s a lemezt egy zeneszerkesztő szoftveren írta a szerző, digitális hangszerekkel, így egy modern hangzású, előremutató indie-dance-disco-synthwave mix született – az elmúlt évek egyik legjobbja.
+ 5 jó lemez, ami nem fért fel a listára
Blahalouisiana – Minden Rendben
Mayberian Sanskülötts – Neverending Story
Elefánt – EL
Eric Sumo – Mount Fuji
I Am Soyuz – Whipple
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.