Tizenegyedikes osztályok látogatására keresnek költőket. A feltétel legalább egy megjelent kötet, a program mentorai Horváth Kristóf, Pátkai Rozina, Simon Márton és Szekeres Nikoletta.
Poets of today – Voices of tomorrow néven hirdeti meg kétéves programját a Pro Progressione. A felhívás ígérete szerint a „workshopok és iskolalátogatások során olyan képességeket sajátíthatsz el, amelyek segítenek abban, hogy közelebb tudd vinni a fiatalokhoz az irodalmat, be tudd mutatni izgalmasan művészetedet, és azt, hogy miért menő verset olvasni és verset írni.” A résztvevő költők létrehoznak továbbá egy köztéri költészeti performanszot, melyben saját műveik kerülnek a középpontba. A projekt keretében egy angol nyelvű verseskötet is készül, amelyhez minden költő egy-egy verssel járul hozzá.
A projekt öt európai ország – Finnország, Lengyelország, Szerbia, Szlovénia, Magyarország – részvételével indul, melyek közösen vállalják, hogy
a költészetet új módszerekkel, bátor és progresszív eszközökkel juttatják el középiskolás diákokhoz.
A program célja, hogy a diákok, a költők és a tanárok egyaránt tanulhassanak. Ennek érdekében a résztvevők „az iskolai tananyagot is szem előtt tartva közösen olyan módszertani anyagot fejlesztenek, melynek segítségével a költők könnyen tudnak kapcsolódni a tantervhez, ezáltal a diákok nem egymástól elszigetelődő ismeretekkel vagy össze nem kapcsolható aktivitásokkal találkoznak, hanem az összefüggésekre építő tudással és kreatív játéktérrel, amelyben bátran kipróbálhatják magukat.” A magyar projekt szakmai csoportja:
- Horváth Kristóf – színész, slammer, rendező
- Pátkai Rozina – énekesnő, dalszerző
- Simon Márton – költő, műfordító
- Szekeres Nikoletta – szerkesztő, kritikus, irodalomszervező
A programba itthon tíz költőt keresnek.
Ők tervezhetik, majd valósíthatják meg saját kreatív órájukat egy-egy középiskolában.
Kötettel rendelkező, 18. életévüket betöltött költők jelentkezhetnek, akik a program teljes időtartamára vállalni tudják az együttműködést. A pályázati anyag tartalmazzon önéletrajzot, motivációs levelet és fényképet.
A jelentkezéseket január 31-ig várják a következő Google űrlapon.
Kérdés esetén a korsos.noemi@proprogressione.com email-címen lehet érdeklődni, a szakmai csapat részvételével január 24-én 19 órától nyílt online beszélgetést hirdetnek a szervezők.
A szakmai csoport február 7-ig választja ki a költőket, az eredményről valamennyi jelentkezőt legkésőbb február 14-ig e-mailben értesítik.
Az európai támogatásnak köszönhetően a választottak bruttó 100-100 eurót kapnak minden oktatási napért, az irodalmi felolvasásra való felkészülésért,
a versgyűjteményben való megjelenésért, valamint a középiskolában tett látogatásért.
A tervezett menetrend szerint az első, kétnapos workshopot 2023. február 24-25-én tartanák. Egy-egy tavaszi és szeptemberi workshopon már a tanárok is részt vesznek, az óralátogatások pedig 2024 januárjára-februárjára fognak esni.
Forrás: Pro Progressione, borítókép: Fortepan / tm