A KULTer.hu kortárs kultúrportál szerkesztősége három éve az olvasók támogatásával alapította meg a KULTer stART díjat. Az idei shortlistre felkerült szépírók, tudósítók, irodalom-, film- és zenekritikusok közül végül Drávucz Zsolt került ki győztesen.
A KULTer stART díjról
A KULTer.hu szerkesztősége kezdettől fontos feladatának tartja, hogy segítse a fiatal kritikus- és szépírógeneráció képviselőinek indulását, s lehetőségeihez mérten támogassa későbbi munkájukat. A 2018-ban alapított KULTer stART díj is ezt a célt szolgálja, melyet első ízben Varga Ákos filmkritikusnak, rá egy évre Kovács Edward költő-kritikusnak, tavaly pedig Berényi Csaba filmkritikusnak ítélt oda a szerkesztőség.
A litKULT, a popKULT, a vizuálKULT és a Szépirodalom rovat vezetői idén is 2-2 30 év alatti szerzőt jelöltek:
Drávucz Zsoltot, Énekes András Elődöt, Gál Kittit, Maczák Orsolya Ritát, Orbán Krisztinát, Ozsváth Eszter Juditot, Tölli Szofiát és Vados Annát. A 8-as listára került nevekből a 8 tagú szerkesztőség egyszerű többségi szavazás alapján dönt arról, ki szolgált rá leginkább, hogy az adott évi KULTer stART díj birtokosa legyen. Az eddigi évek gyakorlatához képest idén annyiban változott a döntéshozatal menete, hogy szerkesztőségünk egyik tagja, Orbán Krisztina nem szavazott, hiszen a litKULT rovat jelöltjeként ő maga is helyet kapott a shortlisten.

A díjazottról
A győztes, Drávucz Zsolt 1997-ben született Szolnokon. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán szerezte alapszakos diplomáját, jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen hallgat mesterszakon kommunikáció- és médiatudományt. 2020 augusztusa óta publikál a KULTer.hu felületén, de egy év se kellett hozzá, hogy kulturális portálunk meghatározó szerzőjévé nője ki magát.
Kezdettől fogva kiemelkedő elemzői készség jellemzi írásait, amely eltűnőben lévő erény a popzenei újságírásban.
Popkulturális folyamatokat, zenekari fejlődéstörténeteket ugyanolyan precízen elemez, ahogyan a tágabb kulturális kontextusokat is – az elmúlt időszakban például a világjárvány zeneiparra gyakorolt hatását – izgalmas meglátásokkal vázolja. Elemezte a Péterfy Bori & Love Band Szikra című lemezét az életmű és a járvány összefüggéseiben, az elsők között számolt be arról, milyen ambivalens érzés volt a 2020 nyári enyhítések közepette koncertre menni, de okosan elemző cikkben járta körül az államilag finanszírozott Raktárkoncert-közvetítéseket is, kitérve a zeneipari folyamatok, a technikai háttér, valamint a kulturális támogatások összefüggéseire.
Drávucz Zsolt könnyedén mozog a különféle sajtóműfajok között,
írt már interjút, lemezkritikát, de gondolatébresztő szempontok mentén vizsgálta Hajós András és Jeli András Dalfutár című műsorát, a Recorder zenei magazin aktuális lapszámát, valamint a 2020-as év legjobb lemezeit. Elsősorban az indie és az underground zenékben mozog otthonosan, de kíváncsisága más műfajokba is elragadja: foglalkozott egy szál gitáros, verseket megzenésítő énekes-dalszerzővel, gitárzene-forradalmat kirobbantó blueszenekarral, a Stranger Things-féle retrómániában tomboló synthwave-vel és a humorista Galla Miklós újhullámos zenei életművével is.
Ahogy kritikáiban sem csupán az aktuális lemez bemutatására koncentrál, hanem a zenei életmű és a kulturális kontextus tágabb összefüggéseire
is rávilágít, úgy interjúiban is körültekintő portrékat fest: a zenei produkció mögött megbújó emberre kérdez rá. Témaválasztásaival is keresi a kihívást jelentő határátlépéseket, és a lehető legtöbb formájában igyekszik foglalkozni a könnyűzenével. Meggyőződésünk, hogy elemzőkészsége, alapossága, problémaérzékenysége révén Drávucz Zsolt a magyar popzenei újságírás egyik alapemberévé válhat.

A díjátadó
Az üvegplakettel kísért pénzbeli jutalom idén is 100.000 forint, amelyet részben Langó Károlynak köszönhetünk, illetve olyan felajánlóknak, akik nevük elhallgatását kérik. Ez a KULTer.hu profiljához illeszkedő, értékes ajándékcsomaggal egészül ki, melynek támogatói: Csokonai Színház (6 előadásos szabadbérlet), debreceni Líra Könyváruház (könyvcsomag), Klinik Label Lemezkiadó (CD-csomag), magyarhangya (ingyenes hozzáférés a filmjeikhez, plakátok, branded óvszerek, a Lufi című filmjük merch-anyagai), MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ (kiállítási katalógusok), Pannonia Entertainment (egyhónapos korlátlan mozibérlet a Pólus Moziba), Pintér Béla és Társulata (2 db belépőjegy az október 16-i bemutatójukra), Scolar Kiadó (könyvcsomag), Radnóti Miklós Színház (2 db jegy az Egy piaci nap című előadásukra), Starbucks (ajándékcsomag), Szépművészeti Múzeum (páros belépő), Szkéné Színház (páros színházjegy egy tetszőleges előadásra), Trafó Kortárs Művészetek Háza (3 db egy alkalomra szóló bérlet), Vígszínház (2 db jegy a Szerelmek városa című előadásra).
Az idei KULTer stART díjat a szerkesztőség a KULTer.hu alapításának 11. évfordulójához kapcsolódó eseményén adja át szeptember 28-án (kedd) 18 órától
a debreceni Alternatív Közösségek Egyesülete fogadóterében (4029 Debrecen, Baross Gábor u. 16.), ahova mindenkit sok szeretettel és izgalmas programmal várunk! A 100 ezer költő a változásért című nemzetközi eseményhez is kapcsolódunk egy felolvasással, amelyen a portál szerzői vesznek részt: Áfra János, Drávucz Zsolt, Gyarmati Dominik, Horváth Adél, Horváth Imre Olivér, Konyári Ildikó, Kósa Eszter, Lajtos Nóra, Láng Eszter, Maklári Judit, Orbán Krisztina, Papp-Für János, Szegedi Eszter, Szénási Miklós.
A borítófotó forrása Drávucz Zsolt archívuma.