A KULTer.hu kortárs kultúrportál szerkesztősége hat éve az olvasók támogatásával alapította meg a KULTer stART díjat. Az idei shortlistre felkerült szerzőink közül végül Bodor Emese került ki győztesen, a közönségdíjat Gyarmati Dominik kapta.
A KULTer stART díjról
A KULTer.hu szerkesztősége kezdettől fontos feladatának tartja, hogy segítse a fiatal kritikus- és szépírógeneráció képviselőinek indulását, s lehetőségeihez mérten támogassa későbbi munkájukat. A 2018-ban alapított KULTer stART díj is ezt a célt szolgálja, melyet első ízben Pauló-Varga Ákos filmkritikusnak, rá egy évre Kovács Edward költő-kritikusnak, 2020-ban Berényi Csaba filmkritikusnak, 2021-ben Drávucz Zsolt popzenei újságírónak, 2022-ben Papp Gréta újságíró-költőnek, míg tavaly Vigh Martin filmkritikusnak ítélt oda a szerkesztőség.
A litKULT, a popKULT, a vizuálKULT és a Szépirodalom rovat vezetői idén összesen nyolc 30 év alatti szerzőt jelöltek:
Balázs Fruzsinát, Bodor Emesét, Csomán Sándort, Gyarmati Dominikot, Huszár Dánielt, Katona Alexandrát, Lengyel Zsanettet és Szabados Attilát. A listára került nevekből egy 7 tagú szerkesztőségi bizottság egyszerű többségi szavazás alapján döntött arról, ki szolgált rá leginkább, hogy az adott évi KULTer stART díj birtokosa legyen.
A díjazottról
Bodor Emese a legfiatalabb költőgeneráció tagja. 2004-es születésű, tehát épp húszéves, ám – legitimálva a borzasztó közhelyet – kivételesen érett poétikát működtet. A politikus figyelem és a kíméletlen számonkérés villog empatikus szövegeiben. „Komponáltan vad versek; a szerkezet, a fantázián végzett munka érződik, mintegy tudható, de nem látszik, ekképp a szövegek mozgékonyak, a formai látóhatárok állandó tágításával szabadságterük folyton bővül.” – írja Jánossy Lajos a Litera költészet napi válogatásában. Azonban a komponált vadság véleményem szerint mást jelent Bodor költészetében: a mítoszok és kultúrák burjánzását szelídíti meg, figyelme a jelen társadalmi helyzetek, környezetek és az antik, a biblikus karakterek érintkezési pontjait állítja középpontba; mindezt remek arányérzékkel, és kikerülve, hogy ezek a megoldások pusztán posztmodern remixként funkcionáljanak.
Már a 2022-ben megjelent 2121 Broadway, Sacramento, CA 95818 is egyértelműen kijelöli érdeklődésének említett fókuszát: „Mózes neonszagban ébred”, egy egyesült államokbeli, Isten háta mögötti út mentén, később már a kamionosmosdó mellett számolja az aprót, és égető kérdéseken töpreng. A Közép-keleti hármasoltár a címben jelzett közép-kelet-európai közegbe hasít egy metszetért, és a nyelv mikroszkópja alatt Pasolini figyelmével vizsgálja az újszövetségi alakok megküzdési mechanizmusait a háborús időszakban. „Az első halál, amit lát, Lázáré. / Nem bízik az orvosokban, / nem meri abbahagyni az újraélesztést: / elszokott attól, hogy a férfiak / békeidőben ugyanúgy meghalnak.”
Nagy horderejű állítások, pengeéles kérdések és sodró, mégis következetes nyelv adja ennek a költészetnek az erejét.
És az olyan, meghatóan pontos, intim képek, mint ez: „Ikarosz némán ül, mint egy kempingszék. / Szombathelyig Apollón nyála eláztatja az ingjét.” (Apollón kagylót gyűjt, Ikarosz szintet lép, Pannon Tükör 2022/2.) Bodor emellett készített már a KULTer.hu számára színikritikát K-európai családregény címmel, mely részletessége és pontos megfigyelései mellett marad olvasmányos, beszámolót a 34. THEALTER fesztiválról, de ír cikkeket a Mércére és a Literára is, valamint a Késelés Villával irodalmi beszélgetéssorozat egyik állandó moderátora 2023 szeptemberétől; mindezt éppoly színvonalasan műveli, ahogy a költészetet is. Túlzás nélkül az egyik legígéretesebb pályakezdő szerző, valamint az eddigi legfiatalabb KULTer stART díjas. Érdemes figyelemmel követni munkásságát.
A közönségdíjasról
Gyarmati Dominik 2019-től közöl írásokat a portálunkon, tíznél több cikket jegyez. Szinte minden rovatunkhoz hozzá tudott járulni a szövegeivel, több különböző műfajban is. Verseket közöl és zenésít meg szólóprojektjében, rendszeres fellépője a 100 Ezer Költő a Változásért megmozdulásoknak. Tudósításokat ír irodalmi (pl. Debreceni Irodalmi Napok, KULTopik, Térey Könyvünnep) és tehetséggondozással kapcsolatos eseményekről (KraftLab), interjúkat készít költőkkel (Kali Ágnes, Győrffy Ákos).
És ha már civilben is kedveli és játssza is a modern metál zenét, akkor 2024 elején hozzá is járult toplistáink sokszínűségéhez. Legutóbbi kritikája pedig Nick Cave interjúkötetéről szól. Szerencsésen egyesül így benne az önálló művészi tevékenység és a kritikus reflexió, és úgy gondolom, hogy ebből az egyedi látásmódból a jövőben is nagyon sokat profitálhat majd a KULTer.hu. Főleg, ha a vizuálKULT rovathoz is hozzá tud majd járulni, ahol még nem volt alkalma bemutatkozni.
A díjátadó
Az üvegplakettel kísért pénzbeli jutalom idén 150.000 forint, amelyet részben portálunk alapító-főszerkesztőjének, Áfra Jánosnak, az első KULTer stART díjasunknak, Pauló-Varga Ákosnak, illetve olyan felajánlóknak köszönhetünk, akik nevük elhallgatását kérik. Ez a KULTer.hu profiljához illeszkedő, értékes ajándékcsomaggal egészül ki, melynek támogatói: Alföld folyóirat (éves előfizetés), debreceni Líra Könyváruház (könyvcsomag), Déri Múzeum – Debreceni Irodalom Háza (könyvcsomag), Fiatal Írók Szövetsége (könyvcsomag, illetve 25 ezer forint kedvezmény a jövő évi FISZ-táborba), Kalligram Kiadó (könyvcsomag), Katona József Színház (3 darab páros belépő és egy-egy ajándék), magyarhangya (Vimeo-hozzáférés, plakátok), MODEM (éves bérlet), Pintér Béla és Társulata (páros belépő az Idegen Test című előadásra), PRAE (könyvcsomag és lapszámok), Szófa folyóirat (éves előfizetés).
Az idei KULTer stART díjat a szerkesztőség a KULTer.hu alapításának 14. évfordulójához kapcsolódó eseményén adja át
szeptember 17-én (kedd) 18 órától a debreceni Alternatív Közösségek Egyesület fogadóterében (4029 Debrecen, Baross Gábor u. 16.), ahova mindenkit sok szeretettel várunk! A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan a 100 ezer költő a változásért című nemzetközi eseményhez is kapcsolódunk egy felolvasással, amelyen a portál szerzői vesznek részt: Bodor Emese, Bokor Judit, Csizmadia Bodza Réka, Ecsedi Borbála, Endrey-Nagy Ágoston, Horváth Imre Olivér, Juhász Tibor, Kósa Eszter, Lajtos Nóra, Ráday Zsófia, Szegedi Eszter, Urbán Andrea és Zudor Boglárka.