A KULTer.hu kortárs kultúrportál szerkesztősége négy éve az olvasók támogatásával alapította meg a KULTer stART díjat. Az idei shortlistre felkerült szerzőink közül végül Papp Gréta került ki győztesen. A közönségdíjas Kazsimér Soma lett.
A KULTer stART díjról
A KULTer.hu szerkesztősége kezdettől fontos feladatának tartja, hogy segítse a fiatal kritikus- és szépírógeneráció képviselőinek indulását, s lehetőségeihez mérten támogassa későbbi munkájukat. A 2018-ban alapított KULTer stART díj is ezt a célt szolgálja, melyet első ízben Varga Ákos filmkritikusnak, rá egy évre Kovács Edward költő-kritikusnak, 2020-ban Berényi Csaba filmkritikusnak, míg tavaly Drávucz Zsolt popzenei újságírónak ítélt oda a szerkesztőség.
A litKULT, a popKULT, a vizuálKULT és a Szépirodalom rovat vezetői idén összesen hét 30 év alatti szerzőt jelöltek:
Csabai Mátét, Kazsimér Somát, Majláth Ákost, Ozsváth Eszter Juditot, Papp Grétát, Petneházi Erzsébetet és Vigh Martint. A listára került nevekből a nyolc tagú szerkesztőség egyszerű többségi szavazás alapján dönt arról, ki szolgált rá leginkább, hogy az adott évi KULTer stART díj birtokosa legyen. Az eddigi évek gyakorlatához képest idén annyiban változott a döntéshozatal menete, hogy szerkesztőségünk egyik tagja, Papp Gréta nem szavazott, hiszen a litKULT rovat jelöltjeként ő maga is helyet kapott a shortlisten.
A díjazottról
Papp Gréta 1997-ben született Nyíregyházán, jelenleg Debrecenben él. A Debreceni Egyetem magyar- és informatikatanár szakos hallgatója, a cívisvárosban működő Versműhely, valamint a Fiatal Írók Szövetségének tagja. Hamar kipróbálta magát különböző szövegműfajokban, számos print és online sajtóorgánum közölte interjúit, kritikáit, beszámolóit, verseit. Első ízben 2017-ben publikált a KULTer.hu-n, debütáló írásában kettős kötetbemutatóról tudósított. Visszatekintve adekvátnak tűnik a beszámolóban hangsúlyos dualitásra egyfajta előjelként tekinteni (még ha valamelyest önkényes is az analógia). Papp Gréta a portálhoz ugyanis két tevékenységi kör vállalásával kapcsolódik:
mind szerzőként, mind olvasószerkesztőként érzékelhető odaadó precizitása,
körültekintő szövegalkotás és -gondozás iránti belső igénye. Korrektori feladatai mellett 2019-től a KULTer.hu rendezvényszervezőjeként olyan programok megvalósulását segítette elő, mint az immár több éve futó KULTopik estek. Maga is lelkes résztvevője irodalmi vonatkozású alkalmaknak, kezdeményezéseknek.
Tudósításai, amellett, hogy pontos szinopszisát adják a különféle tematikájú eseményeknek, megteremtik olvasóikban az „itt és most” élményét, legyen szó a Parnasszus és az Alföld folyóiratok lapszámbemutatójáról, a Debreceni Irodalmi Napok változatos programsorozatáról, vagy a Debreceni Ünnepi Könyvhétről írt beszámolóiról. Képessége a részletekben rejlő jelentékenység felismerésére interjúit is különösen megragadóvá teszi. Izgalmas távlatokat nyitó kérdéseire Szabó Imola Julianna és Monika Jurczak, Láng Eszter, Vihar Judit, illetve Magolcsay Nagy Gábor válaszoltak. Papp Gréta nevével rendszeresen találkozhatunk a litKULT rovat szerzői között, legutóbb Kulin Borbálát kérdezte …csak szeretek című verseskötetének megjelenése apropóján a szerzői és szerkesztői szerepek korrelációjáról, a hallgatás potenciális jelentéseiről, illetve a visszajelzések szükségességéről. A KULTer.hu egyes rovatainak működéséhez nemcsak egy figyelmes szempárral járul hozzá, a fentebb említettek mellett költőként, valamint a képzőművészet és a színház iránt fogékony szerzőként egyaránt hivatkozhatunk rá. Bár ez év szeptemberétől búcsúzik a szerkesztőségtől, sokoldalú alkotótevékenysége további meglepetéseket tartogathat számunkra.
A közönségdíjasról
Figyelmes fegyelmezetlenség. Talán így jellemezhető leginkább a KULTer.hu kulturális portálon verseket publikáló Kazsimér Soma művészete. Figyelmes, mert örökségként kívánja megérteni a múlt történéseit. Például a Hosszú beszéd című performanszában a Szkárosi-hagyománynak állított méltó emléket, de teszi azt a megidézés, az éltetés aktusát sem mellőzve. És persze fegyelmezetlen, elvégre ki használna sportszereket egy szentmise ereklyéiként (Sportmise)?
Kazsimér Soma azáltal emelkedik ki a 2000 körül születettek alkotói nemzedékéből, hogy művei nem tagolódnak művészeti ágakra,
hanem progresszív módon kerülnek kölcsönhatásba egymással. Lírájában többször él QR-kódok, linkek betoldásával.
Az Egyszavasok című verse is inkább hasonlít egy performasz leírására, amelyben a hídra festés mint egy város birtokbavételének gesztusa történne meg, ha az anyaghiba poétikája nem szól közbe: „EZ EGY CSÚYNA HÍD”. Viszont a poétikailag kifejezetten szép, értékes, kidolgozott, sokféle értelmezést megengedő nyelvi megoldásokban sem szenvednek hiányt a szövegek, ugyanis egy Kazsimér-sor nem törik, hanem hajlik („rohanunk a sötétben / a sötétből”), nem véget ér, hanem a palindrómának köszönhetően visszafordul („a lény / sarkamba kapva / lohol”). Kazsimér Soma költő, performer, a FÉLonline szerkesztője, a FISZ Junior-program egyik műhelyvezetője. A hazai fanzine-kultúra prédikátora, a hiedelemvilág sámánkirálya és immár a KULTer stART díj közönségdíjasa.
A díjátadó
Az üvegplakettel kísért pénzbeli jutalom idén 150.000 forint, amelyet részben portálunk alapító-főszerkesztőjének, Áfra Jánosnak, továbbá Herczeg Ákosnak és Janáky Mariannának köszönhetünk, illetve olyan felajánlóknak, akik nevük elhallgatását kérik. Ez a KULTer.hu profiljához illeszkedő, értékes ajándékcsomaggal egészül ki, melynek támogatói: Alföld folyóirat (egyéves előfizetés és könyvcsomag), Cirko Gejzír mozi (mozijegyek), Csokonai Színház (belépőjegy az évad összes bemutatójára, MagdaFeszt-különdíj), debreceni Líra Könyváruház (könyvcsomag), Fiatal Írók Szövetsége (könyvcsomag), Katona József Színház (2 páros belépőjegy októberi előadásokra), Klinik Kiadó (CD-k), magyarhangya (filmplakátok, ingyenes hozzáférés a filmjeikhez), Műcsarnok (3 db páros belépőjegy), Pintér Béla és Társulata (páros belépőjegy a szeptember 30-i Az Imádkozó című előadásukra), Scolar Kiadó (könyvcsomag), Starbucks (ajándékcsomag), Szkéné Színház (páros belépőjegyek az Eleven éjszaka és A hisztéria rövid és felkavaró története című előadásokra), Trafó Kortárs Művészetek Háza (páros belépőjegy egy tetszőleges előadásra), Vertigo Média (DVD-csomag, könyvcsomag, plakátok), Vígszínház (páros belépőjegy az október 9-i A kastély című előadásra). A közönségdíjas egy oklevél mellett a felajánlott ajándékcsomagok egy részét is megkapja.
Az idei KULTer stART díjat a szerkesztőség a KULTer.hu alapításának 12. évfordulójához kapcsolódó eseményén adja át
szeptember 21-én (szerda) 19 órától a debreceni Alternatív Közösségek Egyesülete fogadóterében (4029 Debrecen, Baross Gábor u. 16.), ahova mindenkit sok szeretettel várunk! A 100 ezer költő a változásért című nemzetközi eseményhez is kapcsolódunk egy felolvasással, amelyen a portál szerzői vesznek részt: Áfra János, Bánfai Zsolt, Gyarmati Dominik, Horváth Imre Olivér, Juhász Tibor, Kulin Borbála, Lajtos Nóra, Lapis József, Papp-Für János, Szegedi Eszter, Szénási Miklós, Tóth Kinga, Urbán Andrea.
A borítófotót Fórián Dávid készítette.
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.